SchoolBus
Logistyka wyjazdów na koncerty :)
04.10.2011

Często przed wyjazdem na koncert, zespół zastanawia się jak na niego dojechać. Wynająć busa, kupić swojego, pojechać na osobówki, a może pkp? Wszystko zależy ile mamy km do przebrnięcia i czy jest to tylko jeden koncert  w piątek czy weekend: piątek, sobota, niedziela.

Należy wszystko przeanalizować. Jeśli macie 4 osobowy skład, z managerem 5, a mało sprzętu (2 piece, perkusja, gitary), większa osobówka w gazie i w dodatku swoja to czysta poezja! Jesteście na rewelacyjnym gruncie!

Co zrobić jeśli zespół z managerem liczy już 8 osób a do tego trzeba dorzucić klawisze, przeszkadzajki, bongosy itp.? Najprostsza zasada to 2 osobówki, a do jednej doczepiami przyczepę (koszt ok. 3000 zł). Czy wynajmować kierowców? Do swoich osobówek, raczej bezsensu. Tym bardziej, że młody zespół może się źle czuć w towarzystwie obcej osoby, a 2 kierowców to dodatkowy koszt. W dodatku po 5 osób w aucie nie jeździ się komfortowo na dłuższe trasy (dlatego zasada: kiedy nie musisz brać dziewczyn to ich nie bierz, jest w pełni słuszna). Jechanie na koncert na 2 auta, na pewno będzie kosztować nieco więcej pieniędzy, bo nie zapominajmy, że auto z przyczepą nie spali nam już np. 7l/100km, a 10. Dlatego drugie auto najlepiej posiadać w gazie lub takie, które naprawdę mało pali. Plus takiego rozwiązania jest, że jeśli zespół gra koncert z zapewnionym noclegiem, a nie wszyscy chcą zostać (bo na następny dzień mają szkołę, pracę), to jedno auto może zawsze wrócić do domu. 

Kiedy wynająć busa? No właśnie! Prosta odpowiedź... Kiedy jedziesz w trasę, 2, 3 dniową, dobrze płacą za koncert i jest to dalsza trasa (okolo 300 km). Np. startujesz we Wrocławiu, w piątek grasz w Krakowie, w sobotę w Rzeszowie, w niedzielę w Lublinie i zjeżdżasz we Wrocławiu. Nie dość, że przyoszczędzisz na autostradzie to i wynajęcie busa (ok. 500 zł za 3 dni) plus zatankowanie w Diesel wyjdzie taniej niż 2 osobówki. 

Czy warto kupować swojego busa? Naturalnie! Ale tylko wtedy kiedy jeździsz co weekend na koncerty, a do tego korzystasz z niego jeszcze na co dzień w innych celach. Żaden wynajmowany bus nie da Ci takiego psychicznego komfortu jak swój własny. A i po trasie zobaczysz w portfelu znacznie więcej pieniędzy (oczywiście musisz kupić dobrego busa, a nie jakiś złom). Jeśli masz zamiar kupować busa, bo fajnie by go by było mieć, a grasz 2 koncerty w mscu, popełnisz głupotę - no chyba, że nie masz co robić z pieniędzmi.

Jeśli masz kogoś w rodzinie, kto dysponuje busem, zapytaj - a na pewno zaoszczędzisz na wynajmie.

A i nie zapominajmy o eksploatacji aut :) Sama benzyna to nie wszystko.

Pkp? Ostatnio pewien zespół uświadomił mi, że jeżdżą tak na wszystkie koncerty. Dla mnie wygoda muzyków jest b. ważna. Ponadto pociągiem nie dojedziesz wszędzie. Ale szacun za rock'n'rolla :)

 

Na prośbę FABRYKI ZESPOŁÓW, Siwy Management.