Alicja Janosz

10991121101530533213816987095047926356288471n

Alicja Janosz urodziła się 4 czerwca 1985 roku w Pszczynie. Odkąd pamięta uwielbiała śpiewać i marzyła, żeby zostać piosenkarką. Z powodu tych dziecięcych marzeń i dzięki rodzicom, którzy umożliwili Alicji rozwijanie się w kierunku wokalnym, zaczęła uczęszczać do Ogniska Muzycznego w Pszczynie oraz na lekcje śpiewu. Mając 8 lat zaczęła śpiewać na festiwalach dziecięcych i młodzieżowych w kraju i za granicą oraz uczestniczyć w warsztatach muzycznych. Wzięła udział w wielu zajęciach wokalnych prowadzonych m.in. przez Elżbietę Chlebek, Elżbietę Zapendowską i Annę Serafińską. Najbardziej spektakularnymi z dziecięcych dokonań Alicji Janosz wydają się być: zwycięstwo w Międzynarodowym Festwalu Piosenki Dziecięcej we Włoszech, udział w musicalu „Piotruś Pan“ w Teatrze Muzycznym Roma w Warszawie, zwycięstwo w programie „Szansa na sukces“ z udziałem Kayah oraz wygrana w „Idolu“, czego efektem było podpisanie kontraktu fonograficznego z wytwórnią BMG oraz ukazanie się pierwszej płyty, sygnowanej jej imieniem i nazwiskiem.
Po prawie dwuletnim koncertowaniu, w 2004 roku nastąpił nieoczekiwany zwrot akcji i mentalna rewolucja Alicji. Za namową przyjaciela, wyjątkowego muzyka i poety Piotra Banacha (znanego z zespołów Hey czy Indios Bravos), zdecydowała się zrezygnować na pewnien czas występów i zaangażować w poszukiwanie własnych dźwięków. Jedynie od czasu do czasu wychodziła na scenę z zespołem Indios Bravos (np. podczas Open‘er Festival, festiwalu w Ostródzie czy w ramach koncertu w klubie Stodoła) oraz w przypadku wyjątkowych okazji, jaką był np. koncert Solidarni z Białorusią, podczas którego wystąpiła z zespołem Maleo Reggae Rockers. Rezygnując z bycia jedynie elementem w rozpędzonej machinie w jakiej się znalazła wygrywając „Idola“, Alicja prawdziwie pokochała muzykę i przeżyła niesamowite romanse z twórczością znakomitych artystów, takich jak Bob Marley, The Allman Brothers Band, Pink Floyd, The Beatles, The Doors, Janis Joplin, Billy Holiday, Derek Trucks, Stevie Wonder, Raul Midon, Beady Belle i wielu, wielu innych. To dzięki nim właśnie poczuła, jak muzyka potrafi „przeorać duszę“. Z czasem zaczęła tworzyć własne piosenki.
Los sprawił, że kilka lat temu znalazła się na festiwalu bluesowym „Międzyzdroje Non Stop“, gdzie poznała perkusistę Bartka Niebieleckiego, dzięki któremu tuż po ukończeniu studiów w Warszawie zamieszkała we Wrocławiu. W tym mieście zaczęła uczestniczyć m.in. w dżemach muzyczny w legendarnym niegdyś klubie jazzowym „Rura“. Dołączyła także do zespołu HooDoo Band.
Z HooDoo nagrała podwójny album (CD1 to płyta studyjna, a CD2 to zapis koncertu ze Studia im. Agnieszki Osieckiej w Radiowej Trójce, który odbył się z okazji Dnia Bluesa), który w zaledwie trzy miesiące po wydaniu otrzymał status Złotej Płyty. Przez czytelników magazynu „Twój Blues“ HooDoo Band uznani zostali w 2010 roku za „Odkrycie Roku“, a w 2011 za „Zespół Roku“. Wraz z Alicją, zagrali mnóstwo koncertów, m.in. podczas festiwali: Rawa Blues, Jimmiway Blues Festival, Blues Alive (Czechy), Top Trendy i wiele innych. Zagrali także kilkanaście koncertów z gwiazdą chicagowskiego bluesa – Carlosem Johnsonem, z którym obecnie nagrywają wspólną płytę. Zostali również nominowani do nagrody Akademii Fonograficznej FRYDERYK. Ponadto, od niedawna Alicja udziela się również w zespole – Ludzie Mili, który aktualnie nagrywa pierwszą płytę.
Priorytetem dla Alicji pozostaje jednak wydanie solowego, autorskiego krążka, który pomimo tego, że będzie drugim albumem w jej karierze, artystka traktuje jako swój prawdziwy debiut. Płyta planowo powinna ukazać się jesienią 2011 roku, lecz pierwszy singiel pojawi się jeszcze przed wakacjami.